Przemyślenia

Czy warto kupować alkomat?

Odpowiedź jest prosta: jeśli jesteś kierowcą, który jeździ samochodem na imprezy zakrapiane alkoholem to zdecydowanie warto! Pewnie wielu z Was powie - "Ale ja rano po imprezie czuję się trzeźwy" - i tu dochodzimy do sedna sprawy. Można czuć się dobrze, trzeźwym, w pełni kontrolującym swój organizm ale to nie znaczy, że jest tak naprawdę.

Dzięki temu, że posiadam alkomat uświadomiłem sobie prawdziwe zagrożenie ze strony alkoholu po imprezie. Poprostu nikt nie spodziewa się, że po wieczornej imprezie można trzeźwieć do popołudnia! Mogę potwierdzić, że nawet ponad dwukrotne przekroczenie dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi nie wzbudzało we mnie podejrzeń co do mojej trzeźwości! Poprostu gdy zawartość alkoholu obniży się do takiego poziomu organizm odczuwa wielką różnicę (np. w porównaniu z 1,5 promila) i można mieć wrażenie, że "jest już dobrze". Ale nie jest! Rano można być równie nietrzeźwym jak po jednym czy dwóch piwach i czuś się dobrze.

A teraz czas zadać sobie pytanie: Co jest cenniejsze? Koszty zakupu alkomatu czy może życie lub zdrowie Twoje lub rodziny, znajmoych i innych użytkowników drogi, czy może chociaż koszty naprawy samochodu lub prawo jazdy? Odpowiedź nasuwa się sama :) No można też nie pić alkoholu … :P

Czy można ufać wirtualnemu alkomatowi Promile Qt?

Jak wiadomo wszelkie symulacje obarczone są dużymi błędami - głównie ze względu na dużą liczbę założeń oraz za sprawą teorii, które nie potrafią idealnie opisać naszego skomplikowanego świata. Promile Qt jest pewnego rodzaju symulatorem, więc powyższe stwierdzenia dotyczą także jego.

Jednak symulacje są tym lepsze, im prawdziwsze dane wejściowe zostaną podane. Niektóre dane nie sprawiają problemu - np. masa ciała, wzrost, ilość wypitych napojów alkoholowych, zawartość alkoholu w tychże napojach, nawet godziny picia można zapamiętać ;) Są jednak współczynniki, których znajomość jest niemal niespotykana wśród społeczeństwa - jednym z takich współczynników jest szybkość eliminacji alkoholu. Można go jedynie oszacować mająć dostęp do alkomatu - procedurę opisałem w zakładce "Teoria". Jest to bardzo ważny współczynnik, jeden z kluczowych do prawidłowej symulacji - ma on największy wpływ na czas trzeźwienia. Tworząc wykres wg tej procedury oszacować też można czas wchłaniania alkoholu dla odpowiedniego zapełnienia żołądka.

Gdy rzetelnie podejdziemy do sprawy, symulacje naszego upojenia znacznie się polepszą. Nie rzucam słów na wiatr - sam to sprawdziłem. Czas wytrzeźwienia zasymulowany ze zmierzonymi współczynnikami nie róznił się więcej niż 20 minut od rzeczywistości. Tak więc jeśli chcecie w miarę dobrze szacować swoje upojenie, poszukajcie kogoś z alkomatem i zmierzcie współczynnik eliminacji alkoholu. Oczywiście nie można ufać symulacjom do końca, można je jedynie udoskonalać.

Licznik unikalnych odwiedzin od 09.09.2008
0

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License